Savionalia


Saviona (65)‘Świętość na miarę …” – to hasło tegorocznego Święta Młodych, które po raz kolejny zostało przeprowadzone w Krakowie w dniach 9 – 11 maja 2014 r. Każdy jest powołany do świętości i każdy może ją osiągnąć. W ramach tego wielkiego salezjańskiego spotkania odbyły się liczne konkursy dla dzieci i młodzieży. Zostały także rozegrane Inspektorialne Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej w piłce siatkowej, piłce nożnej i tenisie stołowym. Oprócz zabawy, konkursów, wspólnych tańców, śpiewów – nie mogło zabraknąć modlitwy i wspólnej Mszy św. podczas której nastąpiło wręczenie krzyży misyjnych młodym ludziom udającym się na misje.

 W przygotowanie tego święta zaangażowana była liczna grupa młodzieży oraz Salezjanów. Udział wzięło ponad 1200 młodych ludzi z 27 placówek krakowskiej inspektorii.
Savionalia rozpoczęły się prezentacją placówek, młodzi ludzie wraz z opiekunami, Salezjanami głównie poprzez śpiew, taniec pokazali jak można bawić się w duchu salezjańskim. Kolejnym, jakże ważnym elementem tego wspólnego spotkania był moment wyciszenia, adoracji Najświętszego Sakramentu.

 Sobota upłynęła na konkursach, zabawach. Dzieci i młodzież miały wiele różnych ciekawych propozycji do wyboru: m.in. festiwal teatralny, filmowy, Bosca Fota, wielobój dla dzieci, turniej dominikowy. W tym roku placówka ze Staniątek była odpowiedzialna za przygotowanie i przeprowadzenie turnieju dominikowego. Udział w nim wzięło 16 placówek, które konkurowały w nietypowych dyscyplinach: m.in. bieg w workach, wyścig gąsienic stworzonych z kucających zawodników trzymających się za kostki, bieg bociana itd. Gratulujemy świetnej organizacji.! Po raz kolejny młodzież ze Staniątek stanęła na wysokości zadania 🙂

 Pogoda dopisywała, a chętnych do wzięcia udziału w sportowych zmaganiach nie brakowało. Wszędzie panowała radosna atmosfera. Również w tym dniu rozegrano Inspektorialne Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej, także i tam panował duch sportowej rywalizacji. Siatkarki z SL SALOS Staniątki (kat. kadetki) zajęły IV miejsce, zwyciężyła drużyna z Lublina.

 Można powiedzieć, co dobre szybko się kończy…. niedziela… poranek misyjny, Eucharystia z rozesłaniem młodych ludzi na misje, to najważniejsze punkty tego dnia.

 Po Mszy św. nastąpiło wręczenie pamiątkowych dyplomów, nagród za poszczególne konkursy. Jednak wszyscy czekali na najważniejszą informację tego dnia, która placówka zwyciężyła w klasyfikacji generalnej (oceniane były m.in. stroje, flagi, prezentacja placówki, udział w poszczególnych konkursach, doping na turnieju dominikowym, igrzyska Salos itp.). Zwyciężyła placówka z Przemyśla. Gratulujemy!

 Spotkanie młodych zakończyło się obiadem, żeby tradycji stało się zadość – salezjańskim bigosem 🙂

 Do zobaczenia za rok.!