Savionalia 2013 – Inspektorialne Święto Młodych


SAW127

Wychowanie to sprawa serca’ – to hasło tegorocznego Święta Młodych, które po raz kolejny zostało przeprowadzone w Krakowie w dniach 10 – 12 maja 2013 r. Udział w tym święcie wzięła także grupa dzieci i młodzieży ze Staniątek wraz z ks. Janem Hańderkiem. Staniątki – jako placówka odpowiedzialne były za biuro Savionalii (Sabina Cichy, Klaudia Rys, Faustyna Więsek, Magda Rys, Sylwia Wilczek) i ceremonię wręczenia nagród. W ramach tego wielkiego salezjańskiego spotkania odbyły się liczne konkursy dla dzieci i młodzieży. Zostały także rozegrane Inspektorialne Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej w piłce siatkowej, piłce nożnej i tenisie stołowym.  Celem wydarzenia było zaprezentowanie pracy, jaką młodzież wykonuje w trakcie roku w swojej placówce, wymiana doświadczeń, nawiązanie nowych znajomości, przyjaźni. Oprócz zabawy, konkursów, wspólnych tańców, śpiewów – nie mogło zabraknąć modlitwy i wspólnej Mszy św. podczas której nastąpiło wręczenie krzyży misyjnych młodym ludziom udającym się na misje.
W przygotowanie tego święta zaangażowana była liczna grupa młodzieży oraz Salezjanów.  I właśnie takie było logo Savionalii 2013: dzieci i młodzież wraz z Salezjanami wokół Chrystusa.  I tą wspólną pracę, zaangażowanie, zabawę, młodość było widać na każdym kroku.
Savionalia rozpoczęły się prezentacją placówek, młodzi ludzie wraz z opiekunami, Salezjanami poprzez śpiew, taniec pokazali jak można bawić się w duchu salezjańskim. Kolejnym, jakże ważnym elementem tego wspólnego spotkania był moment wyciszenia, adoracji Najświętszego Sakramentu. Sobota upłynęła na konkursach, zabawach. Dzieci
i młodzież miały wiele różnych ciekawych propozycji do wyboru: m.in. festiwal teatralny, filmowy, Bosca Fota, wielobój dla dzieci, warsztaty, turniej dominikowy.  Pogoda dopisywała,  a chętnych do wzięcia udziału w sportowych zmaganiach nie brakowało. Wszędzie panowała radosna atmosfera. Również w tym dniu rozegrano Inspektorialne Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej, także i tam panował duch sportowej rywalizacji. Wśród zwycięzców znalazły się placówki z Lublina (piłka siatkowa dziewcząt), Rzeszów (piłka nożna, piłka siatkowa), Kielce (piłka siatkowa), Oświęcim, Świętochłowice, Rzeszów (tenis stołowy).  SL SALOS Staniątki (młodziczki) zajęły II miejsce – zdobywając tym samym srebrny medal Igrzysk. Gratulujemy.!
Po całodniowych zmaganiach sportowych nadszedł czas na chwilę skupienia – modlitewne czuwanie, podczas którego dziękowaliśmy Bogu za kolejny piękny dzień, jakim nas obdarzył.
Można powiedzieć, co dobre szybko się kończy…. niedziela… poranek misyjny, Eucharystia z rozesłaniem młodych ludzi na misje, to najważniejsze punkty tego dnia.
Savionalia zakończyło wręczenie pamiątkowych dyplomów za poszczególne konkursy oraz medali i pucharów za igrzyska inspektorialne SALOS. Jednak wszyscy czekali na najważniejszą informację tego dnia, która placówka zwyciężyła w klasyfikacji generalnej (oceniane były m.in. stroje, flagi, prezentacja placówki, udział w poszczególnych konkursach, doping na turnieju dominikowym itp.). I oto pierwsza trójka przedstawiała się następująco: 1. Rzeszów, 2. Lublin, 3. Pogrzebień. Gratulujemy.!

Do zobaczenia za rok na Savionaliach