Inspektorialne Święto Młodych – Savionalia 2016 r.


Savionala (12)‘Miłosierni jak On …” – to hasło tegorocznego Święta Młodych, które po raz kolejny zostało przeprowadzone w Krakowie w dniach 6 – 8 maja 2016 r.  Klimat jaki wtedy panuje na
ul. Tynieckiej 39 jest nie do opisania, setki młodych, radosnych ludzi… tu po prostu trzeba być, przeżyć to.! W tym roku na Savionalia ze Staniątek udała się grupa 27 osób. Wszystkich uczestników było ok. 1000. Liczba młodych ludzi ogromnie cieszy, widać, że takie spotkanie jest potrzebne, integracja salezjańskich placówek, wymiana doświadczeń, pokazanie, co
w danej placówce się dzieje, w co młodzi ludzie się angażują jest konieczne.

W tym roku Savionalia mają szczególną wymowę, bowiem odbywają się w tym samym miejscu i czasie co Światowe Dni Młodzieży, stąd też takie hasło.  Połączono radość, młodość, duchowość salezjańską ks. Bosko z Rokiem Miłosierdzia i Światowymi Dniami Młodzieży.

W ramach tego wielkiego salezjańskiego spotkania odbyły się liczne konkursy, atrakcje dla dzieci i młodzieży. Zostały także rozegrane Inspektorialne Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej w piłce siatkowej oraz piłce nożnej.  Oprócz zabawy, konkursów, wspólnych tańców, śpiewów – nie mogło zabraknąć modlitwy i wspólnej Mszy św. podczas której nastąpiło wręczenie krzyży misyjnych młodym ludziom udającym się na misje.

W przygotowanie tego święta zaangażowana była liczna grupa młodzieży ze wszystkich placówek krakowkiej Inspektorii oraz Salezjanów na czele z kl. Łukaszem Torbickim. Wspólna praca, podział zadań i stuprocentowe zaangażowanie z każdej strony przyczyniło się do powstania pięknego, młodzieżowego Święta, podczas którego był czas na zabawę, modlitwę, radość, wyciszenie.

Savionalia rozpoczęły się prezentacją placówek, młodzi ludzie wraz z opiekunami, Salezjanami głównie poprzez śpiew, taniec pokazali jak można bawić się w duchu salezjańskim. Staniątki podczas prezentacji zaśpiewały piosenkę specjalnie ułożoną na tą okoliczność:

‚ To Staniątki … ‚

/tekst: Agnieszka Janas, melodia: ‚Moje miasto Wadowice’/

  1. Jest blisko Krakowa miejscowość piękna i cicha

Która nazwę swą ma od Świętego Wojciecha

Gdzie wśród wielkich drzew stary klasztor stoi

A w kościele Matka Bolesna nas chroni

 

Ref.

To Staniątki, które kochamy

To jest nasza wioska, gdzie mieszkamy

Tu jest puszcza, tam Wisła płynie

To jest miejsce, które od  wieków słynie

 

  1. Tu od wielu lat Salezjanie pracują

Słowa księdza Bosko co dzień realizują

Salos  Staniątecki nasza duma i chwała

Bo nasza młodzież jest naprawdę wspaniała

 

  1. Tu w Staniątkach oaza tez pięknie działa

I ministranci, nie wiem czy wiecie

Mówcie sobie o tym miejscu, co tam chcecie

Ja nie oddam go za nic na świecie

 

Kolejnym, jakże ważnym elementem tego wspólnego spotkania był moment wyciszenia, adoracji Najświętszego Sakramentu.

Sobota upłynęła na konkursach, zabawach. Dzieci i młodzież miały wiele różnych ciekawych propozycji do wyboru. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się zabawa „chusteczka”, oraz kącik dla najmłodszych, za który odpowiedzialny był Saltrom.

W tym roku placówka ze Staniątek była odpowiedzialna za prowadzenie sklepiku. Spotkanie organizacyjne, lista zakupów, przygotowanie cenników, to wszystko odbywało się już
z dwutygodniowym wyprzedzeniem. Chętnych do pomocy nie brakowało, dziękujemy za zaangażowanie i dobrą organizację.!

Pogoda dopisywała, wszędzie panowała radosna atmosfera. Również w tym dniu rozegrano Inspektorialne Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej, także i tam panował duch sportowej rywalizacji. Siatkarki z SL SALOS Staniątki (kat. młodziczki) zajęły wysokie II miejsce. Emocji nie brakowało, zawodniczki miały do rozegrania 4 mecze. Zwycięskie okazały się spotkania z Salosem Kraków, Salosem Piast, Salosem Zabrze. Ostatni mecz z Salosem Kielcem, po pięknej walce zakończył się przegraną. Dziewczynom należą się wielkie słowa uznania za postawę, walkę i poświęcenie. Miło było patrzeć na ogromny postęp jaki uczyniły, porównując zeszłoroczne Inspektoria. Radość zawodniczek, opiekunów była wielka. Oby tak dalej.! (Skład: Marlena Najder, Asia Gniadek, Wiktoria Grochot, Oliwia Kubiak, Gosia Kukiełka, Karolina Piotrowska, Laila Latko, Opieka: ks. Ireneusz Macioł, Sylwia Wilczek, Maria Kieć). Dla drużyny młodziczek, to największy jak do tej pory sukces.! Gratulujemy.!

Można powiedzieć, co dobre szybko się kończy…. niedziela… spotkanie z wolontariuszami Światowych Dni Młodzieży z różnych stron świata, Eucharystia z rozesłaniem młodych ludzi na misje, to najważniejsze punkty tego dnia.

Po Mszy św. nastąpiło wręczenie pamiątkowych dyplomów, nagród za poszczególne konkursy. Jednak wszyscy czekali na najważniejszą informację tego dnia, która placówka zwyciężyła w klasyfikacji generalnej (oceniane były m.in. stroje, flagi, prezentacja placówki, udział w poszczególnych konkursach itp.). Zwyciężyła placówka z Rzeszowa. Gratulujemy!

 

Spotkanie młodych zakończyło się obiadem 🙂

Do zobaczenia za rok.!