Liturgiczna Służba Ołtarza

Liturgiczna Służba Ołtarza istnieje od momentu powstania Duszpasterstwa w Staniątkach. Ministranci obsługują nabożeństwa, Msze św. oraz procesje w czasie całego roku liturgicznego. Słowo ministrant pochodzi z języka łacińskiego „ministrare” i oznacza „służyć, pomagać”. Kto to jest ministrant?

  1. Ministrant jest POMOCNIKIEM przy sprawowaniu Mszy Świętej i podczas innych nabożeństw liturgicznych. Ministrant usługuje księdzu, gdy przygotowywany jest ołtarz i dary ofiarne potrzebne do ofiary Mszy Świętej.
  2. Ministrant jest tym, który NIESIE ZNAKI. Ministrant niesie pewne określone przedmioty, które dla liturgii są niezbędne. Są to przedmioty, które dla liturgii mają szczególne znaczenie. One mają ludziom wierzącym coś przedstawić i wskazać na inną rzeczywistość.
  3. Ministrant powinien sam być ZNAKIEM. Ministrant przez służenie wskazuje, że każde nabożeństwo liturgiczne sprawowane w kościele, jest nie tylko sprawą kapłana, lecz sprawą całej parafii i wszystkich wiernych!

Ministrantem może być każdy chłopiec, który wykazuje chęć służenia do Mszy św. i swoim zachowaniem daje przykład innym.

 

PATRON MINISTRANTÓW – ŚW. DOMINIK SAVIO

Dominik urodził się w wiosce Riva di Chieri w Piemoncie w 1842 r. Jego ojciec był rzemieślnikiem, a matka krawcową. Mając 12 lat spotkał św. Jana Bosco, który przyjął go do swego Oratorium w Turynie. Nawiązała się między nimi szczególna duchowa więź. W trzy lata później Dominik umarł. Mimo bardzo młodego wieku, pośród zwyczajnych obowiązków codzienności, przebywając między rówieśnikami, osiągnął świętość. Jej rozumienie zawarł w liście do przyjaciela: „Tu, na ziemi, świętość polega na tym, aby stale być radosnym i wiernie wypełniać nasze obowiązki”.
Papież Pius XI powiedział o nim: „Mały święty, ale gigant ducha”. Beatyfikowany w 1950 roku, kanonizowany w 1954. Dominik Savio to najmłodszy wyznawca, jakiego kanonizował Kościół.
Relikwie świętego znajdują się w Turynie w bazylice Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w pobliżu relikwii św. Jana Bosko. Wspomnienie świętego obchodzone jest w kościele katolickim 5 maja.
„Boże, źródło wszelkiego dobra, Ty w świętym Dominiku Savio dałeś młodzieży przedziwny przykład miłości i czystości. Dozwól również nam, swoim dzieciom, wzrastać w radości i miłości, aż do miary wielkości według pełni Chrystusa. Przez naszego Pana, Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen”

 

 min_ogien

Oto przystępuję do ołtarza Bożego, do Boga, który rozwesela młodość moją,
do świętej przystępuję służby, chcę ją dobrze pełnić.
Proszę cię Panie Jezu o łaskę skupienia, by myśli moje były przy Tobie,
oczy moje były zwrócone na ołtarz
a serce moje zawsze oddane tylko Tobie. Amen

 

 

INFORMACJE DLA LEKTORÓW

Pasja do czytania (Pobierz)

 

Rozkład służby w tygodniu

Poniedziałek godz. 6.30

Wtorek godz. 6.30

Środa godz. 6.30

Czwartek godz. 6.30

Piątek godz. 6.30

– Patryk Krzysztofek

– Krzysztof Morawiec

– Grzegorz Wdaniec

– Wiktor Bobowski

– Dariusz Cichy

– Filip Więsek

– Kamil Bernaś

– Krystian Paździerkiewicz

– Łukasz Stachura

– Mariusz Rys

– Szymon Sonik

– Kacper Pieprzyca

 – Bartosz Krzysztofek

– Dawid Stachura

– Piotr Bocwiński

– Maciej Radwański

– Krystian Dubas

– Kamil Pawlak

– Kamil Rys

– Dominik Dubas

-Lebiest Mikołaj

– Kacper Warecki

– Szymon Czajkowski

– Marcin Piszczek

– Michał Wszołek

-Lebiest Damian

– Arkadiusz Gliński

 

 

 

 Zbiórki ministrantów

Szkoła podstawowa -czwartek godz. 16.30

Gimnazjumśroda godz. 19.00

Szkoła średnia środa godz. 20.00