Akademia niepodległościowa


D (1)Po raz czwarty z rzędu uczniowie naszego Gimnazjum im. Św. Wojciecha w Staniątkach przygotowali pod kierunkiem nauczycieli program patriotyczno-religijny pod tytułem: „Być zwyciężonym i nie ulec, to zwycięstwo”. Program artystyczny został przedstawiony w kościele jak również w naszym gimnazjum.

Listopad, to miesiąc szczególnie sprzyjający refleksji nad ludzkim przemijaniem. Już na początku listopada to przemijanie uświadamia nam Uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny. Na ten okres przypada 11 listopada – to symboliczny dzień odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach niebytu na mapie Europy i świata.

Poszczególni narratorzy odczytujący tekst doprowadzili słuchaczy do momentu upadku w Polsce poprzedniego systemu (1989 r.), który zniewolił naród na długie powojenne lata. Refleksja nad odzyskaniem niepodległości przez Polskę była przeplatana pieśniami, które uzupełniały treść o wartości estetyczne, w tym zwłaszcza emocjonalne. Gdzieś w kontekście całości akademii wybrzmiewało pytanie: jak dzisiaj korzystamy z otrzymanej wolności?

Na koniec kieruję słowa wdzięczności wobec nauczycieli oraz uczniów, którzy poświęcili swój czas, aby jak najlepiej zaprezentować się młodzieży i osobom dorosłym.

/Tekst: Ks. J. Goraj/